Ścieżka certyfikacji PRINCE2

Koło Naukowe Zarządzania Projektami PMArt prowadziło wewnętrzne szkolenie z PRINCE’a 2. Każdy z członków przygotowywał prezentację na wybrany temat, co pozwoliło na szlifowanie umiejętności prezentowania. Reszta grupy zdobywała wiedzę potrzebną do zdobycia certyfikatów PRINCE 2. W tym semestrze planujemy wznowić kurs do PRICE2 w nowej formule, aby we własnym gronie przygotować się do zdania egzaminu.

 

Czym są certyfikacje w dziedzinie zarządzania projektami? Czy jest PRINCE2?

PRINCE2 – to metodyka zarządzania projektami oparta na pozytywnych i negatywnych doświadczeniach uzyskanych przez kierowników projektów z krajów anglosaskich. Zastosować ją można do zarządzania i sterowania projektami wszelkiego rodzaju i wszelkiej wielkości. Nazwa jest skrótem ang. słów: Projects In a Controlled Environment tzn. Projekty w sterowanym środowisku.

Certyfikaty Prince2 Foundation i Practitioner są poświadczeniem wiedzy w zakresie stosowania metodyki Prince2 w zarządzaniu projektami. Certyfikację można uzyskać na dwóch poziomach podstawowym (Foundation) i zaawansowanym (Practitioner). Uzyskanie obydwu certyfikatów wiąże się jedynie ze zdaniem odpowiedniego egzaminu (dodatkowo żeby uzyskać poziom Practitioner należy wcześniej posiadać certyfikat Foundation – ale same egzaminy można zdawać jeden po drugim). Szczęśliwym posiadaczem certyfikatu Practitioner można stać się już w ciągu jednego dnia (oczywiście trzeba się przygotować wcześniej do tych egzaminów).

Certyfikat Prince2 Foundation jest przyznawany dożywotnio (w przypadku Practitioner po 5 latach trzeba zdać egzamin recertyfikujący), nie ma żadnych wymagań co do recertyfikacji.  Cena egzaminów nie jest wygórowana i obydwa egzaminy można zdać za kwotę odpowiadającą kosztowi egzaminu PMP (Foundation exam – 220 funtów, Practitioner exam – 410 funtów).