Cykl spotkań z PMami

 

Project manager (ang. zarządzający projektem) to specjalista dowolnej dziedziny, prowadzący określone projekty w firmie, pracujący z reguły w systemie kontraktowym. Do niedawna ludzie stawali się menedżerami projektu dlatego, że przydzielano im takie obowiązki, tzn. projekt. W ten sposób np. specjalista w dziedzinie programowania stawał się odpowiedzialny za zarządzanie zespołem programistów, prowadzących projekt dla klienta. Dziś, to zupełnie nowa dziedzina w naszym kraju.

 

Dobry kierownik projektu powinien posiadać wiedzę z zakresu dziedziny, w której realizuje projekt. Ponadto, musi cechować się zdolnością do analizy, umiejętnościami zarządzania i współpracy z ludźmi, komunikatywnością, odpornością na stres, kreatywnością, chęcią stałego uczenia się, systematycznością, dyspozycyjnością, a także musi umieć planować i motywować pracowników. Ważnym wyznacznikiem Project managera jest cel projektu. Może on być jasno określony, ale nie zawsze. Czasami jest tak, że celem projektu jest stworzenie czegoś zupełnie nowego, czegoś niepowtarzalnego.
Spotkania archiwalne:

18 kwietnia 2012r. o godz. 18.15

SPOTKANIE Z JERZYM STAWICKIM
“Porównanie metodyk zarządzania projektami”
w sali A2 gmachu MEiL

Jerzy Stawicki jako ostatni prelegent postara się przeprowadzić analizę i porównanie metodyk zarządzania projektami.

Kim jest prelegent?

Dr Jerzy Stawicki jest ekspertem specjalizującym się w zagadnieniach zarządzania projektami, zagadnieniach wdrożeń systemów ERP/MRP II oraz zastosowaniach Zarządzania Ograniczeniami w zarządzaniu projektami oraz usprawnianiu organizacji i łańcucha dostaw. Od 2003 r. prowadzi firmę JS PROJECT, przeszkolił wielu specjalistów z różnych firm i realizował prace doradcze w zakresie metodyk zarządzania projektami. Jest członkiem PMI i założycielem PMI Warsaw Poland Chapter i członek Stowarzyszenia Project Management Polska.

11 kwietnia 2012r. o godz. 18.15

SPOTKANIE Z PIOTREM ŚWIECKIM
“Wymagania zwiazane z energetyka w odwolaniu do konkretnych przykladow, z czym i jak radzi sobie organizacja, a z czym nie”
w sali A2 gmachu MEiL

Piotr Świecki podzieli się z nami swoim doświadczeniem z pracy w PGE. Z czym i jak radzi sobie organizacja, a z czym nie. Opowie także o wymaganiach związanych z energetyką.

Kim jest prelegent?

Absolwent wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej. Od 2001 r. pracuje przy realizacji inwestycji w branży energetycznej. W latach 2007-2008 ukończył cykl szkoleń z zarządzania projektami, ryzykiem, finansami, organizowany przez The George Washington University. Obecnie pracuje w PGE jako Dyrektor Projektu Puławy – budowa elektrowni o mocy ok. 800 MWe.

4 kwietnia 2012r. o godz. 18.15

SPOTKANIE Z MARKIEM KOWALCZYKIEM
“Łańcuch krytyczny: teoria i praktyka wdrożenia”
w sali 144 Gmachu Głównego

Marek Kowalczyk przybliży zagadnienie łańcucha krytycznego czyli teorii i praktyki wdrożenia.

Kim jest prelegent?

Marek Kowalczyk to ekspert w zakresie zarządzania strategicznego i zarządzania projektami, twórca i Prezes Zarządu MANDARINE Project Partners. Na swoim koncie ma już takie dokonania jak współtworzenie metodyki OpenPM czy głównego narodowego rozwoju technologii nowoczesnych materiałów. Wykłada także na Ernst & Young Academy of Business. Jest członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce, Stowarzyszenia Project Management Polska i Theory of Constraints International Certification Organization.

28 marca 2012r. o godz. 18.15

SPOTKANIE Z MARIUSZEM KĘDZIORĄ
“Współpraca przy projektach międzynarodowych oraz pobudzanie kreatywności w zespole”
w sali 168 gmachu EiTI

Mariusz Kędziora opowie o współpracy przy projektach międzynarodowych oraz o pobudzaniu kreatywności w zespole.

Kim jest prelegent?

Mariusz Kędziora: od 5 lat pracuje w polskim oddziale Microsoft na stanowisku IT Pro Evangelist i na codzień zajmuje się zarządzaniem polskimi społecznościami online skupiającymi się wokół technologii Microsoft.W swojej karierze zbierał doświadczenie jako Specjalista ds. Marketingu, IT Project Manager oraz Project Manager (nie tylko w firmach IT). W wolnym czasie współtwórca strony satyrycznej JoeMonster.org

21 marca 2012r. o godz. 18.15

SPOTKANIE Z MICHAŁEM PENARSKIM
“Zarządzanie ryzykiem w projektach symultanicznych środowiska zitnegrowanego TPSA w odniesieniu do metodyki Prince2”
w sali 144 Gmachu Głównego

Michał Penarski otworzy nasz cykl i podzieli się z nami zarządzaniem ryzyka w projektach symultanicznych środowiska zintegrowanego TPSA w odniesieniu do metodyki Prince2.

Kim jest prelegent?
Michał Penarski: Project Manager z 5 letnim stażem pracy. Uwikłany w projekty IT o zróżnicowanym stopniu skomplikowania z branży telekomunikacyjnej i e-commerce. W czasie swojej kariery realizował ok 180 projektów. Posiadacz prestiżowych certyfikatów dla kadry menadżerskiej w tym Prince2 Practitioner.

11 maja 2011r. o godz. 18.00

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM PIOTROWSKIM
“Master Plan Euro 2012”
w sali 437a Gmachu Głównego

Spotkanie dotyczyło metodyk i narzędzi wykorzystywanych przez Project Managera w kluczowym projekcie w Polsce jakim jest Euro 2012. Dowiedzieliśmy jakim wyzwaniem jest dla nas EURO 2012, jakie kroki zostały poczynione, na jakie trudności napotkali organizatorzy i co jeszcze zostało do zrobienia. Spotkanie to pokazało poziom skomplikowania tak dużego projektu jakim jest Euro i siatkę zależności między licznymi podmiotami wykonawczymi.

Mikołaj Piotrowski jest Dyrektorem ds. komunikacji w Spółce PL 2012.


13 kwietnia 2011r. o godz. 17.00

SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM WIŚNIEWSKIM
“Zespół projektowy”
w sali 501 wydziału IL

Spotkanie dotyczyło zarządzania zespołem projektowym w dużej firmie inżynierskiej z branży konstrukcyjnej i nie tylko. Krzysztof Wiśniewski zwrócił uwagę na interesujące problemy w zarządzaniu projektami inzynierskimi, a także jakże istotny kontakt z klientem. Duża część prelekcji dotyczyła ponadto komunikacji w zespole projektowym i wystrzegania się błędów.

Krzysztof Wiśniewski posiada 32 lata doświadczenia zawodowego włączając w to 20 lat doświadczeń zagranicznych. Doświadczenie w pracy dla wykonawcy, konsultanta oraz pracy badawczej zarówno w Polsce jak i zagranicą. Ugruntowaną wiedzę w zakresie przygotowywania, wdrażania i ewaluacji projektów, realizowanych według różnych międzynarodowych standardów


6 kwietnia 2011r. o godz. 18.00

SPOTKANIE Z JAKUBEM LEBUDĄ
“Zarządzaj innowacjami”
w sali 168 wydziału EiTI

Spotkanie nie dotyczyło stricte zarządzania innowacjami, ale raczej skupiło się na szeroko pojętym zarządzaniu w projektach też innowacyjnych. Jakub Lebuda opowiedział o swoich bogatych doświadczeniach w zarządzaniu projektami unikatowymi. Wskazał na kilka praktycznych zasad, które powinny towarzyszyć każdemu PM’owi jak na przykład, jak najmniej spotkań! Było to kolejne spotkanie zachęcające Nas do myślenia i działania niestandartowego.

Jakub Lebuda to przedsiębiorca. Partner zarządzący w Disruptive Concepts, zajmującej się doradztwem w zarządzaniu innowacjami. Dodatkowo kieruje projektem BRAMA INNOVATION CAMP na wydziale EiTI w ramach laboratoriium BRAMA.


30 marca 2011r. o godz. 18.00

SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM WACŁAWKIEM
“PM oczami Freelancera”
w sali 168 wydziału EiTI

Spotkanie to pokazało awangardowe podejście do zarządzania projektami. Bardziej praktyczne, niż teoretyczne. Krzysztof Wacławek pokazał ogrom ciekawych i innowacyjnych projektów, w których brał i bierze udział. Opowiedział też o paru narzędziach i aplikacjach wykorzystywanych nie tylko przez niego. Jeszcze raz dziękujemy mu za tą arcyciekawą prelekcję.

Krzysztof Wacławek jest Freelancerem. Zarządza organizacjami NGO. W przeszłości prezydent Europejskiego Forum Studentów AEGEE-Warszawa oraz członek zarządu i dyrektor projektów w Studenckim Forum Business Centre Club.

 

Organizacja projektu “Cykl spotkań z PM”:

Edycja 2012

  • Michał Guzowski (koordynator)
  • Paula Klein
  • Piotr Piasek
  • Piotr Rak
  • Kamil Halicki

Edycja 2011

  • Piotr Rak (koordynator)
  • Łukasz Białek

Galeria ze wszystkich spotkań tradycyjnie na naszym Facebooku.